Unlimited Web HostingFree Drupal ThemesDeposit PokerFree Drupal Themes

Chcesz się zareklamować na naszej stronie? Zadzwoń!

Jacek Kardach
602 684 877

Wersja do wydrukuWersja do wydruku

 

Początki

W dniu 17 września 1997 r. Sąd Wojewódzki w Kaliszu wpisał do rejestru stowarzyszeń Towarzystwo Krzewienia Sportu "Siatkarz" Jarocin, organizację, której głównym celem jest szerzenie szeroko pojętej kultury fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem piłki siatkowej.

Powstanie i działalność Towarzystwa było w znacznej mierze kontynuacją zawieszonej w 1985 r. sekcji piłki siatkowej "Victorii" Jarocin. Byli zawodnicy tego klubu na przełomie lat 80-tych i 90-tych funkcjonowali w dwóch grupach - nauczycielskiej oraz "towarzyskiej", organizując regularne treningi i turnieje. Z inicjatywy m. in. Zbigniewa Węclewskiego i Tadeusza Mikstackiego od roku 1992 w sali obecnego Gimnazjum przy ul. Kościuszki odbywały się regularne treningi oraz zawody. Przez drużyny "Mac Met-u", "Zagłoby", "Zagłoby I", "Zagłoby II", "Jedynki" przewinęło się ponad trzydzieści osób. Wspomnieć tu należy przede wszystkim. Z. Węclewskiego, W. Węclewskiego, W. Sobótkę, J. Zachwieję, M. Baraniaka, J. Zwierzyckiego, W. Głowickiego, J. Zwierzyckiego, K. Michalaka, T. Paczkowskiego, D. Chałupkę, K. Urbana, J. Gaudeckiego, M. Kaczmarka, J. Bednarka, W. Andrzejewskiego, K. Ludwiczaka, L. Ciemniejewskiego, T. Mikstackiego, A. Jarzynę, A. Pawlaczyka, R. Pawlaczyka, L. Smoczyńskiego, J. Kardacha, M. Dziekańskiego, W. Staśkiewicza, W. Pawłowskiego, D. Gulcza, G. Gałuszkę, W. Antkowiaka, D. Kornobisa.

Po połączeniu się tych grup doszło wreszcie do zawiązania w 1997 r. formalnego stowarzyszenia. Prezesem Towarzystwa został Władysław Staśkiewicz, jego zastępcą - Tomasz Paczkowski, a w skład Zarządu weszli - Janusz Zwierzycki, Leszek Smoczyńki, Leszek Ciemniejewski. Obecny skład Zarządu przedstawia się następująco: Władysław Staśkiewicz - prezes, Leszek Smoczyński - wiceprezes, Jacek Kardach - skarbnik, Tomasz Klauza - sekretarz i Michał Sorek. W dniu 5 lutego 2007 r. Towarzystwo decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu uzyskało status organizacji pożytku publicznego o numerze KRS 0000020509.

TKS "Siatkarz" Jarocin działa na zasadzie pracy społecznej swych członków, a wszystkie pozyskane środki przeznacza na działalność szkoleniową, zakup sprzętu sportowego i organizowanie turniejów. Dochody pochodzą z dotacji, darowizn oraz składek członkowskich.

 

Szkolenie dzieci i młodzieży

Od 1998 r. Janusz Zwierzycki prowadził doraźne zajęcia z młodzieżą w ZSP nr 1, a Leszek Smoczyński od 1999 r. z dziećmi w SP nr 4. Główne zajęcia sportowe przeprowadzane były dwa razy w tygodniu w sali ZSP nr 1.

Towarzystwo w roku 2004 postanowiło zorganizować formalne szkolenie dzieci i młodzieży w szkółkach siatkarskich. W tymże roku prowadzono działalność jednej szkółki chłopców - instruktorem był L. Smoczyński. W 2005 r. do prowadzenia szkółek dołączył D. Kornobis. W pierwszym półroczu 2005 zajęcia prowadzone były w sali gimnastycznej ZSP Nr 1 w Jarocinie (2 grupy) oraz w salach SP Nr 3 i SP Nr 2 w Jarocinie (1 grupa). Szkółki prowadzone były w rocznikach 1990 - 1995.

Działalność szkoleniowa kontynuowana była również w następnych latach. Przeprowadzone zajęcia sportowe pozwoliły na osiągnięcie stabilności w zakresie szkolenia i uzyskanie poziomu, pozwalającego w roku 2006 na zgłoszenie drużyn do regularnych lig międzyszkolnych. W 2007 r. regularne zajęcia są prowadzone we wszystkich typach szkół - szkołach podstawowych (L. Smoczyński, D. Kornobis, G. Gałuszka), gimnazjach (G. Gałuszka) oraz szkołach ponadgimnazjalnych (J. Dalke). Pozwoliło to na zgłoszenie do rozgrywek Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej drużyny młodzików i mini-siatkówki. Do kadry szkoleniowej dołączyli: Elżbieta Smoczyńska, Agnieszka Brożyna i Adam Sobczak. W sezonie 2009/20010 "Siatkarz" zgłosił do rozgrywek męskich wszystkie kategorie wiekowe - mini siatkówka (trenerzy E. Smoczyńska, G. Gałuszka), młodzik (trener A. Brożyna), kadet (trener G. Gałuszka), junior (trener A. Sobczak) i senior (trener L. Smoczyński).

Od roku 2010 r. Towarzystwo prowadzi regularne szkolenie dziewcząt.
Udział dzieci i młodzieży w prowadzonych zajęciach wzbudził duże zainteresowanie młodzieży i rodziców. Zachęcił także innych nauczycieli z różnych szkół do rozpoczęcia podobnych działań.

 

Liga Młodzieżowa "JUNIOR"

Działalność szkolenia dzieci i młodzieży musi mieć przełożenie na organizowane imprezy sportowe, w których ćwiczący mogą sprawdzić swe umiejętności i poznać zasady sportowej rywalizacji na boisku. Dlatego w roku szkolnym 2002/2003 Towarzystwo, wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Starostwem Powiatowym w Jarocinie, zorganizowało rozgrywki "Liga Młodzieżowa Junior", w której uczestniczyła młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 20 roku życia. W latach 2002/2003 oraz 2003/2004 wzięły w nim udział tylko drużyny chłopców. W kolejnych dwóch edycjach Ligi licznie uczestniczyły także drużyny dziewcząt. W roku szkolnym 2004/2005 w imprezie wzięło udział 12 drużyn chłopców i 6 drużyn dziewcząt (ok. 120 zawodników). Edycja 2005/2006 była rekordowa - wzięło w niej udział 14 drużyn chłopców i 8 drużyn dziewcząt (ok. 160 zawodników) z terenu całego powiatu jarocińskiego oraz gościnnie młodzież z Ostrowa Wlkp. W sezonie 2006/2007 rozegrana została V edycja Ligi Młodzieżowej. Od roku 2009 organizację Ligi Junior przejął J. Zwierzycki (ZSP Nr 1 w Jarocinie).

 

III Liga Mężczyzn

Prowadząc od wielu lat działalność szkoleniową wśród młodzieży i uzyskując określony poziom sportowy władze Towarzystwa, po konsultacjach z zawodnikami, postanowiły reaktywować rozgrywki ligowe. W lipcu 2006 r. do Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej w Poznaniu zostały złożone odpowiednie dokumenty związane z rejestracją klubu "Siatkarz" Jarocin. Rozgrywki rozpoczęły się we wrześniu 2006 r. Trenerem zespołu został L. Smoczyński, zaś skład przedstawiał się następująco: E. Janowski, P. Ratajski (kapitan), A. Matuszak, M. Sorek, T. Klauza, A. Sobczak, M. Łączny, J. Dalke, Sz. Kardach, M. Kwaśniewski, G. Gałuszka, M. Paterka, D. Piasecki, P. Mrówczyński. Ostatecznie drużyna zajęła szóste miejsce. W maju 2007 r. trenerem zespołu został W. Szymkowiak i w sezonie 2007/2008 drużyna wywalczyła awans do ligi III A. W kolejnym sezonie drużyna grała ponownie w lidze III B, by w następnym (2009/2010) osiągnąć swój największy sukces. Zespół prowadzony przez L. Smoczyńskiego wygrał wszystkie mecze nie tracąc punktu i awansował ponownie do ligi III A.

 

Sekcja nauczycielska

W ramach Towarzystwa "Siatkarz" funkcjonuje drużyna złożona z nauczycieli, która bierze udział w licznych rozgrywkach ogólnopolskich. Jej początki sięgają lat 80-tych. W 1987 r. zespół awansował do półfinału mistrzostwa Polski nauczycieli, rozgrywanych w Śremie (skład: Janusz Zwierzycki, Jarosław Zwierzycki, Michał Mieczkowski, Witold Antkowiak, Artur Pawlaczyk, Władysław Straśkiewicz, Władysław Bierła, Maciej Ratajski, Henryk Kowalski, Marek Tobolski, Ryszard Tomczak).

W latach 1997 - 2006 nauczyciele (mężczyźni) brali regularny udział w turniejach w Sulechowie, Gorzowie Wlkp., Opolu i Suwałkach, zdobywając: dwa razy II miejsce w Mistrzostwach Polski Nauczycieli w Piłce Siatkowej (Sulechów - V 1999 r., V 2002) oraz I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Nauczycieli w Piłce Siatkowej w Gorzowie Wlkp. (XI 2000). Skład: J. Zwierzycki, G. Gałuszka, W. Straśkiewicz, D. Kornobis, L. Smoczyński, J. Bednarek, W. Pawłowski. W 2007 r. zespół brał udział w Mistrzostwach Polski Drużyn Mieszanych w Opalenicy i Grodzisku Wlkp., gdzie zajął III miejsce.

W latach 2004-2006 nauczyciele brali udział w Mistrzostwach Nauczycieli w Piłce Plażowej, rozgrywanych w Krotoszynie, odnosząc wiele sukcesów, zarówno w kategorii kobiet, mężczyzn, jak i mixtów.

 

Turnieje dla dorosłych

Bardzo wymiernym efektem pracy i treningów było zorganizowanie w latach 1997 - 2010 ponad stu turniejów piłki siatkowej w Jarocinie (w tym ogólnopolskich i międzynarodowych) oraz udział w podobnych na terenie całej Polski. Odzwierciedleniem sportowych ambicji i umiejętności zespołu było zajęcie w 1998 r. I miejsca w Mistrzostwach Polski TKKF Region Zachodni w Kożuchowie.

 

Kształtowanie kultury osobistej i kultury kibicowania

Piłka siatkowa jest dyscypliną wymagającą od zawodników wielkiej kultury osobistej, opanowania, powściągliwości w wyrażaniu swoich negatywnych uczuć, szacunku dla przeciwników i sędziów. Ceremoniał meczy siatkarskich oraz formalne przepisy gry (wyjście na boisko, powitanie z przeciwnikami, określony sposób dokonywania zmian, przejścia na drugą stronę boiska, wejścia na boisko po tzw. "czasie", z sędzią może rozmawiać tylko kapitan) powodują, iż wśród młodych ludzi kształtują się pozytywne wzorce zachowań. Z tymi zachowaniami ściśle związana jest zasada fair play (np. przyznanie się do błędu, przeprosiny za uderzenie piłką itp.). Takie zasady powodują także funkcjonowanie zupełnie innego modelu kibica piłki siatkowej. Kulturalny doping, poszanowanie dla drużyny przeciwnej i jej kibiców stanowią normę na polskich boiskach i trybunach. W taki cykl wychowawczy prowadzi również kadra trenerska i działacze TKS "Siatkarz" Jarocin.

Jednym z elementów tej działalności jest coroczne organizowanie wyjazdów na mecze Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn (od 1999 r. - najczęściej do Katowic). W każdym takim wyjeździe uczestniczyła młodzież - wychowankowie Towarzystwa. W lipcu 2006 r. Towarzystwo zorganizowało wyjazd na mecz Ligi (Polska - Serbia i Czarnogóra) do Łodzi. Wzięło w nim udział także 18 uczniów (9 dziewczyn, 9 chłopców) jako nagrody dla najlepszych drużyn w rozgrywkach Ligi Młodzieżowej Junior edycja 2005/2006.

 

Działalność na rzecz środowiska

Dążąc do wspierania sportu ma terenie powiatu jarocińskiego Towarzystwo podejmowało i podejmuje szereg działań zmierzających do powiększenia infrastruktury sportowej. Jako iż większość zajęć szkoleniowych odbywa się na sali gimnastycznej ZSP nr 1 w Jarocinie z inicjatywy Towarzystwa i za środki pozyskane przez Towarzystwo, przy współpracy szkoły, dokonano remontu parkietu (1999 r.), remontu szatni przy sali i natrysków (2002 r.), wymiany oświetlenia sali na energooszczędne (2004 r.). Z inicjatywy "Siatkarza" i przy współudziale rzeczowym doprowadzono do powstania boisk do piłki plażowej na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (2002 r.) - 2 boiska oraz na Os. Kopernika w Jarocinie - 2 boiska.

 

Subskrybuj kanał RSS serwisu